نمونه­ ای از طرح درس بر اساس الگوی طراحی آموزشی جیمز براون

1-ماده درسی: تاریخ ایران و جهان1

 2- پایه: دوم انسانی

3- هدف کلی درس: آشنایی با فرهنگ و تمدن ایران و چگونگی تأسیس دولت هخامنش

4- موضوع درس: هخامنشیان

 5- زمان: 90 دقیقه

6- منابع: تاریخ ایران و جهان1

1-اهداف جزئی: دانش آموزان پس از خواندن این درس: 1- آشنایی با چگونگی تشکیل دولت هخامنشی توسط کوروش و اقدامات او برای تقویت دولت هخامنشی درک کنند2- آشنایی با حمله کمبوجیه به مصر و برخوردار با مردم مصر و سرانجام او پی بردند. 3- آشنایی با برخورد کوروش و سپس با سایر ملل و تمدنها را درک کنند. 4- آشنایی با ماجرای بردیا دورغین و روی کار امدن داریوش و متن کتیبه ی بیستون آگاه شود. 5- آشنایی با علل جنگ ایران و یونان در زمان داریوش و نبرد ماراتن را تجزیه و تحلیل نماید. 6- آشنایی با دوران خشایار شاه و پادشاهان بعد از آن و چگونگی سقوط دولت هخامنشی را تجزیه و تحلیل نماید 7- آشنایی با اقدامات داریوش داریوش در زمینه اداری- سیاسی- فرهنگی- اقتصادی و ایجاد سپاه آگاه شود. 8-آشنایی

با معماری ( کاخ سازی ) و ساخت تخت جمشید پی برد. 9- آشنایی با انواع هنرهای دوره هخامنشی از فلز کاری سفالگری و پارچه های بافی در این دوران آگاه گردد.

2- هدف های رفتاری: ( براساس حیطه شناختی ، عاطفی- و روانی حرکتی ) دانش آموز در پایان این درس : 1- چگونگی تشکیل دولت هخامنشی توسط کوروش و اقدامات او را بیان کند. 2- حمله کمبوجیه به مصر و علت آن و برخورد او را با مردم مصر و سرانجام کمبوجیه را توضیح دهد. 3- برخورد کوروش و سپس کمبوجیه را با سایر ملل و تمدنها ارزیابی کند. 4- ماجرای بردیا دورغین و روی کار آمدن داریوش را شرح دهد. 5- علت حمله داریوش به یونان و نبرد ماراتن را توضیح دهد 6- دوران خشایار شاه و دیگر پادشاه هان هخامنشی را بیان کند. 7- دلایل سقوط دولت هخامنشی را نام ببرد. 8- اقدامات داریوش را در زمینه های اداری، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، سپاه ارزیابی کند9- شروع کاخ سازی و ساخت تخت جمشید را شرح دهد.

10- انواع هنرهای دوره ی هخامنشی (فلز کاری- سفالگری- پارچه بافی- قالی بافی) را بیان کند 11- قدیمی ترین قالی بافته شده را نام ببرید. 11- معماری در دوره ی هخامنشی را با دوره ی ماد مقایسه کند.

3- ارزشیابی تشخیصی: ایجاد انگیزه برای ورود به در س جدید با سئوالاتی مانند 1- کوروش از چه طایفه ای بود و چه نوع ارتباطی با آخرین پادشاه ماد اژدهاک داشت. 2- چه عواملی در سقوط دولت ماد نقش داشته است. 3- آیا افسانه هایی که درباره ی سقوط دولت ماد گفته شده است را میدانید. 4- کوروش در تاریخ به چه لقبی مشهور بود و علت آن چه بود. 5- کوروش چند پسر داشت و آیا ماجرای بردیا دورغین را می دانید. 6- تمرکز سیاسی و عدم تمرکز سیاسی به چه معناست. 7- داریوش چگونه به قدرت رسید. 8- چرا دولت هخامنشی با همه قدرت و شکوه و سپاه خود رو به انحطاط رفت. 9- علت اقدامات داریوش در زمینه های مختلف چه بود. 10- نام سپاه ده هزار نفری داریوش چه بود. 11- چرا داریوش سکه ای از جنس طلا ضرب کرد. 12- چاپارخانه چگونه جایی بود. 13- پایتخت های دوره ی هخامنشی و مواقع استفاده کردن از آنها را بیان کنید. 14- کاخ تخت جمشید به چه منظوری ساخته شد.

4- چیدمان کلاس: مدل کلاس به صورت ردیفی است برای این که بتوانیم از آن در جهت تدریس گروهی استفاده کنیم دانش آموزان با تغییر جهت میز و نیمکت ها و یا جهت خود این کار را انجام می دهند

5- گروه های کلاس: تعداد دانش آموزان 25نفر است پس دانش آموزان را به 5 گروه 5 نفره تقسیم می کنیم به صورت تصادفی و نا متجانس با استفاده از دانش آموزان قوی و ضعیف در یک گروه

6رسانه ها و موارد آموزشی : گچ- تخته- کتاب درسی- نقشه مربوط به دوره هخامنشی- تصاویر و نمودارها داخل کتاب درسی- عکس رنگی از مکانها و اثار دوره هخامنشی- روزنامه ها- استفاده از سایت- سی دی CD مربوط به درس

7- روش های یادگیری و یاد دهی: 1- سخنرانی همراه با پرسش و پاسخ- بدیعه پردازی- یورش فکری. 2- همیاری و کار گروهی مانند کارآیی اعضای تیم

8- فعالیت یاد دهی- یادگیری: 1- داشتن طرح درس روزانه 2- داشتن آمادگی جسمی و روحی لازم 3- تهیه ابزارهای آموزشی 4- سلام واحوالپرسی 5- حضور و غیاب 6- ارتباط عاطفی و روحی با دانش آموزان 7- ایجاد انگیزه برای دانش آموزان 8- ارزشیابی ورودی یا تشخیصی 9- گروهبندی 10- ارائه درس با روش متناسب با درس و کلاس 11- خلاصه کردن درس 12- نوشتن نکات مهم روی تخته 13- نتیجه گیری 14- ارزشیابی پایانی 15- دادن تکلیف برای جلسه آینده

9- فعالیت های دانش آموز: 1- حضور به موقع در کلاس درس 2- رعایت نظم و انضباط در کلاس درس3- شرکت فعال در گروههای آموزشی 4- پاسخ دادن به سئوالات معلم 5- توجه و دقت کافی در کلاس درس 6- نکته برداری7- بازگو کردن خلاصه درس 8- انجام دادن تکالیف مربوط به خود 9- پرورش خلاقیت و نوآوری

10- ارزشیابی پایانی: دانش آموز در پایان این درس باید به سئوالات زیر پاسخ دهد: 1- کوروش به چه صفتی در تاریخ مشهور است و چرا 2- فتح بابل و لودیه را توسط کوروش توضیح دهید 3- بهانه و انگیزه کمبوجیه را از حمله به مصر بنویسید 4- علت جنگ داریوش با یونان را تجزیه و تحلیل کنید 5- به نظر شما علت شکست ایران از اسکندر مقدونی در دوره هخامنشی چه بود آن را بیان کنید 6- نقش داریوش را در تحولات دوره هخامنشی ارزیابی کنید 7- دوره هخامنشی را از نظر فرهنگی و دین و صفت با دوره ماد مقایسه کنید.

11- دادن تکالیف علمی و پژوهشی :

1-              کشیدن نقشه دوره هخامنشی و نشان دادن تحولات مهم این دوره نقشه مانند : محلهای جنگ داریوش سوم با اسکندر را با گذاشتن ستاره روی نقشه مشخص کنید.

2-  نوشتن یک نمایش و اجرای آن درباره جنگ ماراتن

 3- آوردن CD مربوط به ساخت و شکوه تخت جمشید. سی دی روایتی نو کاری از سازمان میراث فرهنگی فارسی

4-  خواندن مطالبی که در روزنامه ها به مناسبت های خاص مانند تولد کوروش و یا حقوق بشر

5-  بردن دانش آموزان به سایت و استفاده از مقاله های جدید درباره دولت هخامنشی

6-  مقاله نوشتن و تحقیق نوشتن از اقدامات داریوش و یا سیاه و سکه و اقتصاد دوره داریوش

7-  ساختن ماکت از پاسارگاد و یا تخت جمشید